Targ Śniadaniowy

Michelin w trosce o bezpieczeństwo dzieci. Bezpieczny powrót do szkoły.

Wszystkie 27 sierpnia 2019

Wyniki badania KANTAR: dzieci nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa na drodze – patrzenie w telefon i wybieganie na drogę to niemal codzienność

Według badania KANTAR przeprowadzonego na zlecenie Michelin Polska 88 proc. uczniów klas 3-6 szkoły podstawowej zawsze, lub przynajmniej od czasu do czasu samodzielnie pokonuje trasę ze szkoły do domu i na zajęcia dodatkowe. Wyniki wskazują, że dzieci bardzo często nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Główne przewinienia to patrzenie w ekran telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię i wybieganie na drogę. Dlatego firma Michelin Polska przed rozpoczęciem roku szkolnego wystartowała z akcją skierowaną do rodziców, kierowców i uczniów  której celem jest podnoszenie świadomości w kwestiach bezpieczeństwa dzieci na drodze. Wszystkie działania prowadzone są pod hasłem #BezpiecznieDoSzkoły.

Wyniki badania[1] przeprowadzonego na zlecenie Michelin Polska przez ośrodek badawczy KANTAR pokazują, że większość dzieci z klas klasy 3-6 szkół podstawowych) pokonuje trasę ze szkoły do domu lub na zajęcia dodatkowe samodzielnie. Aż 65 proc. z nich porusza się po tej drodze bez nadzoru rodziców codziennie lub bardzo często, a blisko jedna czwarta (23 proc.) – przynajmniej od czasu do czasu.

Ankietowani przez Kantar  uznali za najczęściej obserwowane niebezpieczne zachowanie dzieci i młodzieży.  to patrzenie w ekran telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię często nie wyjmując z uszu  słuchawek  (49 proc.), wybieganie na ulicę  (44 proc.), jazdę na rowerze, hulajnodze lub rolkach bez kasku (44 proc.) oraz przechodzenie przez jezdnię w nieoznakowanym miejscu (34 proc.).

Nadchodzący początek roku szkolnego jest więc dobrym momentem, aby przypominać o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania dzieci na drodze.  Właśnie dlatego pod koniec sierpnia firma Michelin Polska startuje z akcją skierowaną do uczniów, rodziców i kierowców prowadzoną pod hasłem #BezpiecznieDoSzkoły, która ma też pomóc dzieciom w zapamiętaniu tych reguł.

Na stronie bezpieczniedoszkoły.michelin.pl opiekunowie będą mogli znaleźć zasady, których na drodze powinni przestrzegać najmłodsi, zebrane w atrakcyjnej formie kolorowego elementarza wraz zabawami ułatwiającymi przyswajanie wiedzy. Całość  można również pobrać na stronie akcji  i wydrukować.

Dodatkowo tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego na antenie wybranych rozgłośni radiowych w paśmie porannym prowadzone będą działania informacyjne skierowane do rodziców. Dla słuchaczy zorganizowany zostanie również konkurs tematyczny, w którym do wygrania będzie komplet opon Michelin. O bezpiecznej drodze dzieci do szkoły pisać będą również wybrani rodzice-blogerzy zaangażowani do zwiększania świadomości dorosłych w tym obszarze.

Imprezy lokalne i działania w szkołach

Działania ogólnopolskie wspierać będą również akcje lokalne prowadzone w największej aglomeracji w Polsce , w Warszawie . W ostatni weekend sierpnia (31.08-01.09) podczas  imprezy plenerowej TARG Śniadaniowy na Żoliborzu i Mokotowie odbędą się  gry edukacyjne dla najmłodszych na temat bezpiecznej drogi do szkoły oraz spotkania uświadamiające dla rodziców. Dzieci uczestniczące w zabawach otrzymają książeczkę z najważniejszymi zasadami właściwego zachowania na drodze oraz zestaw gadżetów z odblaskami, Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali harcerze, którzy pomogą edukować najmłodszych, a całość uatrakcyjni możliwość spotkania z samym Ludzikiem Michelin.

Dokładnie w dzień rozpoczęcia roku szkolnego w wybranych warszawskich szkołach pojawią się zespoły Michelin, które będą przypominać zarówno rodzicom, jak i najmłodszym, jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować w drodze do szkoły. Każde spotkane dziecko otrzyma książeczkę edukacyjną oraz odblaskowy gadżet. O zasadach promowanych w ramach akcji #BezpiecznieDoSzkoły przypominać będzie również wielkoformatowy mural namalowany na ścianie jednej z kamienic w samym centrum Warszawy, tuż przy stacji Metro Politechnika, a także liczne reklamy na przystankach, autobusach oraz budynkach.

Szczegóły na stronie: bezpieczniedoszkoły.michelin.pl

[1] Badanie na zlecenie Michelin Polska przeprowadzone przez ośrodek badawczy KANTAR na reprezentatywnej grupie rodziców dzieci w wieku szkolnym (klasy 3-6 szkoły podstawowej) w dniach 7-9 sierpnia 2019 r. w formie wywiadów internetowych CAWI.