Targ Śniadaniowy

ZABAWY Z KRÓLEWSKIEGO DWORU

Wszystkie 23 sierpnia 2017

W najbliższy weekend bawimy się z edukatorami Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie  w  bule, ciuciubabkę i warcaby. Na najmłodszych uczestników będą czekały drewniane i pluszowe klocki kreatywne. Będzie można wziąć udział w zabawach, które ponad 300 lat temu były rozrywką na królewskich dworach.

Po śniadaniu lub przed śniadaniem – dołączcie do zabawy! Już w sobotę i niedzielę na Targu Śniadaniowym przeniesiemy się w świat zabaw z XVII wieku i poznamy gry i rozrywki rówieśników żyjących ponad 300 lat temu – ułożymy puzzle i klocki, zagramy w ślepą babkę, bulle, warcaby, gąskę i inne.

fot_Monika_Klimowicz_6

Poznacie grę planszową Gąska, w którą to wieczorami bawiły się dzieci Sobieskich. Pochodząca z XVI wieku gra jest planszową grą losową. Rzut kostką wyznaczają ilość pól do przejęcia, przy czym raz po raz trafia się na trefne pola, które  cofają, lub na pola premiowane, które posuwają pionek do przodu. Zwycięży ten, kto pierwszy dotrze do mety.

Z drewnianych klocków zbudujemy pałac wilanowski, poznamy historię jego powstania oraz mieszkańców pałacu – króla Jana III i królową Marię Kazimierę. Układając puzzle ogrodowe, odkryjemy piękno Wilanowa. Dowiemy się, jakie rośliny sadzili w nich królewscy ogrodnicy.

Gry i zabawy w ogrodach. Fot. Michał Kawka

Zagrajcie z nami także w bule – niegdyś popularne na królewskich dworach, dziś doskonałe do zabawy w parkach. Zatrzymajcie się na chwilę i pogłówkujcie nad warcabami. A potem rozruszajcie się, grając w ciuciubabkę!

Plan zabaw:

Żoliborz, sobota, 26 sierpnia, godz. 10.30–14.00
Skwer przy al. Wojska Polskiego/róg ul. Śmiałej

niedziela, 27 sierpnia, godz. 10.30–14.00
Skwer AK Granat, skrzyżowanie ulic Woronicza/Puławska

Targ Śniadaniowy w weekend 26-27 sierpnia odbywa się:

SOBOTA
Żoliborz w godz. 9-16 | Skwer przy al. Wojska Polskiego/róg ul. Śmiałej
Powiśle przy Muzeum nad Wisłą, w godz. 12-20 | Wybrzeże Kościuszkowskie 22

NIEDZIELA
Mokotów, w godz. 10-17 | Skwer AK Granat, skrzyżowanie ulic Woronicza/Puławska
Powiśle przy Muzeum nad Wisłą, w godz. 12-18 | Wybrzeże Kościuszkowskie 22